Zvrat v posledních minutách přinesl Válečníkům cenou výhru!

Už to vypadalo, že Válečníci inkasují čtvrtou prohru v řadě, ale na horké opavské palubovce našli v sobě ohromnou vnitřní sílu, a přestože prohrávali už o 19 bodů (!), během posledních dvou minut zlomili nepříznivě se vyvíjející zápas a cestu domů si osladili velmi cenou výhrou.

Děčín nastoupil již s uzdravenými Slowiakem i Pecháčkem a úvod zápasu byl velmi vyrovnaný. Po trojce Šiřiny vedli domácí 4:2, po koši Štěrby a trojce Pomikálka se vedení překlopilo zpět na stranu hostů – 4:7. V polovině první části to bylo 10:10, když Puršl zapsal šest bodů v řadě, na druhé straně dal Walton koš s faulem. Poté se Válečníkům povedlo odskočit na 11:17, jenže domácí v posledních třech minutách už nedovolili děčínským hráčům skórovat a sami si pomohli trojkami k otočení na 19:17. Druhou čtvrtku zahájily šestky Pomikálka, pak diváci viděli v rychlém sledu čtyři trojky, z nichž tři padly do koše Děčína – 28:22. Kapitán Válečníků, Tomáš Pomikálek, však zavelel k útoku a pěti body přitáhl svůj tým na 28:27. V polovině této desetiminutovky snižoval Walton trestnými hody na 32:29, Farský pak sice trefil trojku, ale Pomikálek rovněž umí za tři a snížil na 35:32. Válečníkům se vcelku dařilo v obraně, v útoku si chodili pro fauly a Walton 80 vteřin před poločasem otočil po akci koš s faulem na 38:39. Bohužel, opavský Howard si také vynutil koš s faulem a tečku za poločasem udělal trojka Váni – 44:39.

Druhá půle začala ryze opavsky, tedy trojkou, kterou trefil Farský, ovšem na druhé straně se bodově prosadili Walton a do té doby mlčící Davidson, jenž trefil trojku – 47:44. Děčín se snažil, bojoval, ale domácí byli v útoku efektivnější a pomalu zvyšovali své vedení, které mělo v polovině této čtvrtiny podobu 55:47. V dalších minutách pak přišlo opavské tornádo, do koše Děčína padala jedna trojka za druhou a tři minuty před poslední přestávkou to bylo po trojce Howarda už 68:49! V závěru se ale Válečníkům povedlo manko trochu snížit, o což se postarali Walton, Pecháček a především Kroutil, který dal koš a trojku – 70:58. Závěrečnou periodu zahájila smeč Howarda, ale hosté se nechtěli vzdát a Ogundoran dvěma šestkami a trojkou stlačil rozdíl pod deset bodů – 72:63. Na koš Puršla pak odpověděli dvoubodovými trefami Pecháček s Pomikálkem, Davidson přihodil trojku a Děčín byl rázem zpět ve hře – 74:70. Domácí samozřejmě ihned zabrali, a po trojce Farského vedli 80:72, na přesné šestky Kroutila s Pecháčkem a koš Pomikálka pak odpověděli trojkami Šiřina s Howardem, takže necelé tři minuty před koncem to bylo 86:78. Válečníci ovšem cítili šanci a bojovali dál. Walton proměnil všechny čtyři šestky, Davidson se trefil za tři body a bylo to 89:85. Do konce utkání zbývalo ještě 88 vteřin, jenže Opava svůj další útok nevyužila, faulovala a Ogundiran trestnými hody dostal Děčín na dosah jediné střely – 89:87. Také další střela Puršla nenašla svůj cíl, naopak Pomikálek zakončil rychlý protiútok trojkou a Děčín vedl 89:90. Domácí zkusili také trojku, avšak nedali a trenér Tomáš Grepl si vzal oddechový čas. Po něm Opavští rychle faulovali Pomikálka, který ukázal železné nervy a oba trestné hody proměnil – 89:92. Následoval time-out trenéra Czudka a nepřesný trojkový pokus Kouřila, po kterém Děčín mohl začít slavit.

Opava byla v utkání střelecky aktivnější, ale přesnost byla tentokrát na straně Děčína, jak dokládá celkový nástřel 30/70(42%):26/55(47%). Ve dvojkách to bylo vyrovnané 14/28:16/32, v trojkách podle očekávání dominovali domácí (16/42:10/23), ale v trestných hodech exceloval Děčín (13/24:30/34). Na doskoku vyhráli Slezané 42:36, kteří drtili Válečníky body z druhých šancí (23:5). Také v asistencích byla lepší Opava (24:18), na ztráty to bylo vyrovnané 12:12, stejně jako na body po ztrátách (19:20). Válečníci byli lepší v bodech z brejků (8:14), v souboji laviček zvítězila jasně ta domácí 46:23.

Děčín vedl za výhrou jeho kapitán Tomáš Pomikálek, který proměnil všechny čtyři střely za dva body, k tomu čtyři trojky ze šesti a byl stoprocentní v šestkách (4/4). Celkem tedy zapsal 24 bodů a k tomu přidal 6 doskoků. Skvělý výkon předvedl Walton, který dal 20 bodů (TH 12/14), k tomu měl 8 asistencí, 8 doskoků, 9 získaných faulů a 5 zisků! Dvojcifernými střelci byli ještě Kroutil a Davidson, kteří dali po 11 bodech, Ogundiran dal 10 bodů a získal 6 faulů. Pecháček pomohl 8 body, Štěrba dal 4 body, Slowiak a Macháč po dvou.

Opava měla nejlepšího střelce v Howardovi, který zapsal double-double za 16 bodů a 12 doskoků. Trojkař Jurečka a pivot Puršl dali po 14 bodech, Farský zapsal 12 bodů (všechny z trojek), Šiřina pomohl 11 body a 10 asistencemi.

Tadeáš Slowiak, rozehrávač BK ARMEX ENERGY Děčín: „Pro nás je každá výhra vždy super, obzvlášť v Opavě, kde jsou zápasy vždycky těžké. Jsem strašně rád, že jsme to dokázali otočit, hlavně po té nešťastné sérii proher, co jsme měli. Takže si myslím, že to může být dobrý odrazový můstek do dalších zápasů.”
František Váňa, křídlo BK Opava: „Do zápasu jsme vstoupili tak trošku nerozhodně, dělali jsme spousty malých chyb, které se potom kupily. Nastřádali jsme si dobrý náskok, vypadalo to pěkně, ale ve čtvrté čtvrtině Děčín zabral a my udělali spousty chyb v obraně, kdy jsme dali koš a hned jsme dostali koš z rychlého protiútoku. Potom nás hosté párkrát ubránili, my jsme nebyli schopni se trefit a je z toho takový výsledek.”

Opava: Šiřina, Vyroubal, Slavík, Howard, Puršl
Děčín: Walton, Ogundiran, Davidson, Pomikálek, Štěrba

BK Opava – BK ARMEX ENERGY Děčín 89:92
Body Opavy: Howard 16 (2x 3, 12 doskoků), Puršl 14 (7 doskoků, TH 2/7, 8 získaných faulů), Jurečka 14 (4x 3), Farský 12 (4)m Šiřina 11 (2x 3, 10 asistencí), Kvapil 7 (1x 3), Váňa 5 (1), Zbránek 5 (1), Kouřil 3 (1x 3, 6 asistencí), Vyroubal 1, Slavík 1, Švandrlík 0.
Body Děčína: Pomikálek 24 (4x 3, 6 doskoků), Walton 20 (TH 12/14, 8 doskoků, 8 asistencí, 5 zisků, 9 získaných faulů), Kroutil 11 (1x 3), Davidson 11 (3), Ogundiran 10 (2x 3, 6 získaných faulů), Pecháček 8, Štěrba 4, Macháč 2, Slowiak 2.
Střelba za 2 body 14/28:16/32, za 3 body 16/42:10/23, TH 13/24:30/34. Doskoky 42:36 (útočné 16:5), asistence 24:18, ztráty 12:12, fauly 25:24.

Čtvrtiny: 19:17, 25:22, 26:19, 19:34

Rozhodčí: Hruša Petr, Scholze Michal, Zatloukal Ondřej

Komisař: Macela Miroslav

Diváci: 1 720