Žihadla Sršňů pobodali i děčínské Válečníky

Zápas dvou dosud neporažených celků skončil smutně pro domácí Válečníky, kteří se museli sklonit před ofenzivní silou píseckých Sršňů. A současně se znovu ukázalo, že děčínská obrana není stále to, nač jsou fanoušci zvyklí.

Hosté začali tak, jak si asi představovali a brzy vedli 0:5. Ogundiran s Davidsonem však trojkami otočili na 6:5, následně přidali další trojky znovu Davidson i sváteční střelec z dálky, Macháč, a bylo to 14:9. Po další trojce Pecháčka vedli Válečníci 17:11, jenže hosté se přitáhli na 18:17. Pak sice šest bodů Štěrby v jednom sledu vrátilo Děčínu solidnější vedení (24:17), ovšem Týml pěti body takřka vyrovnal – 24:22. Druhou čtvrtinu zahájila trojka Burdy, po něm sice Ogundiran s Davidsonem  otočili na 29:25, jenže Písek se dostal do střelecké pohody a další minuty byly přetahovanou, ve které padalo tuze bodů. V polovině této čtvrtky to bylo po koši s faulem Waltona 38:37, Týml ale odpověděl smečí po zisku. Na další koš Ogundirana zareagoval Burda čtyřbodovou akcí, když byl faulován při trefené trojce – 40:43. Pomikálek s Macháčem ovšem znovu otočili, ale pak už tahali za delší konec provazu Písečtí, kteří vyhráli první poločas 51:56.

Druhou půli zahájily trojky Burdy a Ogundirana, hosté byli ovšem v útoku přesnější a pomalu navyšovali své vedení. Po dvou šestkách Waltona to bylo ještě přijatelných 60:67, jenže ostrostřelec Sýkora trefil vzápětí trojku, Šlechta přidal dva body, Skalička dal také koš a rozdíl začal nepříjemně narůstat. Mohlo za to také střelecké trápení Válečníků, kteří se dlouho nemohli trefit a byť soupeře bránili lépe, než v prvním poločase, ten postupně navýšil svůj náskok na 60:80. Před poslední periodou platil stav 64:83 a jen veliký optimista mohl doufat v obrat. Ten bohužel nenastal, hráči Děčína sice bojovali, přidali v obraně, ale Sršni vždy našli cestu do jejich koše, a po třech minutách vedli dokonce už 68:90. Pak trochu vyburcoval domácí příznivce Kroutil, jenž dal osm bodů v rychlém sledu, po šestkách Ogundirana to bylo pět minut před koncem 78:91 a přece jen se rýsovala jistá šance. Tu ale sebrali dva body Svobody a trojka Sýkory – 78:96. V závěru Válečníci ještě jednou zabrali a snížili na konečných 85:97.

Děčín byl v utkání střelecky produktivnější, ovšem hosté přesnější. A to tak že velmi. Ve dvojkách vyhráli 18/35:22/33, což znamená úspěšnost 66%, v trojkách 10/28:11/21, což je úspěšnost 52%. A v trestných hodech 19/28:20/27, úspěšnost 74%. Děčín byl sice lepší na doskoku, kde vyhrál 35:26, na body z druhých šancí pak zvítězil 12:7, ale Písek byl lepší v asistencích (18:28), měl méně ztrát (21:17), více zisků (5:12) a ztráty domácích více trestal (18:30). Body z brejků byly vyrovnané 14:14, souboj laviček vyzněl o kousek lépe pro tu děčínskou (27:24).
Bodovým tahounem Děčína byl Ogundiran s 18 body, Macháč dal skvělých 12 bodů, Davidson se až v závěru dostal rovněž na 12 bodů a Pecháček košem v posledních vteřinách zaokrouhlil svůj nástřel na 10 bodů.

Písek se mohl spolehnout na rozehrávače Sýkoru, který měl dvojky 4/6 a trojky 5/7, což znamenalo 23 bodů. A k tomu přidal 11 asistencí, takže má double-double. Svoboda dal 21 bodů, když polovinu zapsal ze šestek (11/13). Burda pomohl 18 body (trojky 4/5), Týml 12. Svůj podíl na výhře ale mají i ostatní hráči, protože až na Suchánka, který odehrál 5 vteřin, se prosadili všichni.

Trenéři po utkání
Tomáš Grepl, trenér BK ARMEX ENERGY Děčín: „Dnes to byla kombinace naší špatné obrany a dobrého útoku soupeře. My jsme nebyli schopni dostat míč do pohybu, což nám ještě jakž takž vycházelo v prvním poločase, kde jsme dali přes padesát bodů. Mnohem větší problém byla naše obrana a některé naše nedůsledné věci. Řekli jsme si, co chceme zastavit na straně Písku, ale to se nám nepovedlo. Písečtí pak začali trefovat těžké střely, protože jsou to velmi dobří střelci z tříbodového území. Tam byl asi největší důvod naší porážky. Pro nás je to obrovské probuzení v tom, že někdo byl na hřišti hladovější a agresivnější než my.”

Jan Čech, trenér Sršni Photomate Písek: „Jedeme na hrozné vlně euforie a musím se přiznat, že na benzínce za Prahou mě napadlo, že bychom tady mohli vyhrát, protože pohoda a energie z týmu čiší na všechny strany. Děčín měl v minulých zápasech úspěšnost trojek dvacet pět procent, dnes to měl v úvodu pět ze šesti, ale přesto jsme to díky úspěšné ofenzívě ustáli. Měli jsme problém na útočném doskoku, s fyzičnem soupeře i fauly, takže nevím, jakou záhadou jsme tu výhru udrželi. Hráli jsme na hraně rizika, i když fauly bych chtěl jinde, než ve vymezeném území, ale nebylo zbytí, protože nemáme tak vysoké pivoty jako Děčín. Domácí měli hodně útočných doskoků. Dnes to bylo ale o tom, kdo začne dřív bránit, což jsme byli ve třetí čtvrtině naštěstí my.”

Hráči po utkání
Filip Kroutil, křídlo BK ARMEX ENERGY Děčín: „My v obraně zatím docela hoříme, což se dnes projevilo naplno. Dostat devadesát sedm bodů a třicet čtyři v jedné čtvrtině, a to ještě na domácím hřišti, to je prostě šílenost. Takže za prohrou je naše špatná obrana a vysoká střelecká úspěšnost hostů, který trefoval těžké střely. Jenže těžké střely dáte poté, co jich proměníte pár volných. Takže kdybychom Písek vůbec nepustili do toho jejich tempa, nemuselo to takhle dopadnout.”

Martin Svoboda, pivot Sršni Photomate Písek: „V koncovce to bylo neskutečně těžké. Sice jsme věděli, že vedeme o nějakých patnáct bodů , ale v této hale se může během pár minut stát všechno. Dnešní zápas jsem si neskutečně užil a jsem rád, že jsme to dotáhli do úspěšného konce a ukázali, že do ligy už konečně patříme.”

Základní sestavy
Děčín: Walton, Ogundiran, Davidson, Macháč, Pecháček
Písek: Sýkora, Burda, Šlechta, Haiblík, M. Svoboda

BK ARMEX ENERGY Děčín – Sršni Photomate Písek 85:97
Body Děčína: Ogundiran 18 (2x 3, 5 asistencí, 6 ztrát, 8 získaných faulů), Macháč 12 (1x 3), Davidson 12 (3x 3), Pecháček 10 (1x 3, 8 doskoků), Pomikálek 9 (1x 3), Kroutil 8 (2), Walton 6 (7 asistencí), Štěrba 6 (8 doskoků), Slowiak 4.

Body Písku: Sýkora 23 (5x 3, 6 doskoků, 11 asistencí), M. Svoboda 21 (TH 11/13, 6 doskoků, 4 asistence, 6 ztrát, 3 zisky, 8 získaných faulů), Burda 18 (4x 3, 6 asistencí, 3 zisky), Týml 12 (1x 3), Šlechta 7, Haiblík 4, Karlovský 4, Novotný 3 (1x 3), Skalička 3, Borovka 2, Suchánek 0.
Střelba za 2 body 18/35:22/33, za 3 body 10/28:11/21, TH 19/28:20/27. Doskoky 35:26 (útočné 16:4), asistence 18:28, ztráty 21:17, fauly 23:28.

Čtvrtiny: 24:22, 27:34, 13:27, 21:14

Rozhodčí: Kučírek Martin, Vávrová Veronika, Melichárek Ivo

Komisař: Šikner Roman

Diváci: 1 035

Zdroj: BK Děčín