V historické pletárně v Krásné Lípě vyrábí místní pletaři vlněnou čepici, která vypráví tři příběhy. O řemeslném umu, o zapojení veřejnosti do ochrany přírody v Národním parku České Švýcarsko a o spolupráci regionálních výrobců s přírodovědci.
První příběh se stejně, jako pletená čepice s logem národního parku, rodí v Schindlerově pletárně díky řemeslnému umu místních pletařek a pletařů. „Již více než 165 let vdechují krásnolipští pletaři život mnoha řemeslným výrobkům,“ přibližuje práci v malé továrně na břehu říčky Křinice Martin Veselík, majitel pletárny, a dodává: „Čepici pleteme ze stoprocentní merino vlny jemnosti Extra Fine v několika barvách a díky použitému stylu pletení bez nutnosti stříhání a šití je její výroba zcela bezodpadová. Využitím ryze přírodního materiálu vytváříme kvalitní, pohodlný a především udržitelný výrobek, který nezatěžuje životní prostředí.“
Čepice s logem národního parku doplní řadu unikátních předmětů, které opravdu pomáhají. „Jsme velmi rádi, že k oblíbené lososí Rybičce z Mikova můžeme zařadit další produkt, který se vyrábí v regionu Českého Švýcarska,“ říká Filip Molčan, zakladatel myšlenky projektu České parky a představuje druhý z příběhů, který má čepice vpletený do svého vzoru: „Spolupráce mezi místním podnikatelem a Správou Národního parku České Švýcarsko ukazuje, že i takto rozdílné subjekty mohou najít společnou řeč při naplňování stejného cíle, kterým je ochrana našeho přírodního dědictví.“
Poslední a nejdůležitější příběh píší sami lidé, kteří nákupem čepice podpoří ochranu přírody v Českém Švýcarsku. Některé z již podpořených projektů vypočítává ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda: „Díky nákupům dobročinných suvenýrů jsme mohli financovat například výrobu sovích budek nebo instalaci podložky pod čapí hnízdo a společně s veřejností jsme nakoupili a pověsili dvě desítky netopýřích budek. Projektů, na nichž se bude moci veřejnost podílet, má správa parku připravených několik. Aktuálně dokončujeme přípravy na vybudování dvou drobných tůněk v lokalitě Na Čechu, které napomohou zadržování vody v krajině.“
Veřejnost se bude moci zapojit do ochranářských projektů národního parku nejen prostřednictvím nákupu na www.ceskeparky.cz , ale také účastí na jednotlivých akcích, při nichž bude mít také možnost přiložit ruku k dílu.
Nákupem čepice nebo jiného užitečného suvenýru lidé mohou podpořit ochranu přírody v Českém Švýcarsku. Foto: Filip Molčan
Čepice s logem národního parku jsou k dispozici ve dvou barevných variantách. Foto: Filip Molčan
Zdroj: www.npcs.cz