České Švýcarsko, 10. 3. 2017 – Tání sněhu koncem zimy a jarní deštivé počasí jsou také v Českém Švýcarsku důvodem vyšších průtoků vody ve zdejších potocích a řekách. Voda s sebou bohužel unáší také značné množství především plastových odpadů, které se tak z obcí či měst před národním parkem dostávají do jeho nitra. Tento nežádoucí efekt nastává především na říčkách Křinice a Kamenice.
„V přírodně velmi cenných místech se bohužel každý rok znovu a znovu setkáváme se smutnými obrazy. Tato zátiší s odpadky jsou nejen neestetická, ale především pro zvířata také nebezpečná, neboť mohou plastové části pozřít nebo se do nich zachytit. A to nejen v národním parku, ale prakticky kdekoli, kam se odpadky dostanou,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko.
Část odpadků národním parkem propluje a pokračuje dál Labem k Severnímu moři, zbývající část se zachytí na nejrůznějších místech zdejších říček. Správa každoročně vydá na likvidaci stovek kilogramů odpadků vylovených z řek řádově vyšší desetitisíce korun. Výdaje se v přijatelných mezích drží zejména proto, že se sběrem naplaveného odpadu často pomáhají dobrovolníci.
Ti se do pomoci zapojují jak v rámci jednorázových firemních nebo klubových akcí, tak i pravidelných sběrů, jako je tomu v případě iniciativy hráčů celosvětové hry Geocaching nazvané Cash In Trash Out (zkr. CITO). Právě „geocacheři“ se na první sběr odpadků do parku chystají, jakmile se oteplí natolik, aby bylo možné pracovat ve vodě. Správa národního parku všem dobrovolníkům děkuje jak za sběr odpadků v minulosti, tak i za všechny akce budoucí.
Zátiší s odpadky: Jarní voda s sebou přináší odpadky z měst a obcí před národním parkem bohužel pravidelně. Většinu naplavených odpadků z řek v dalších týdnech a měsících odstraňují dobrovolníci. Foto: Václav Sojka
Zdroj: www.npcs.cz