Rubriky
Zprávy

Svah nad nedokončenou D8 se opět hýbe. Prosincové otevření je v ohrožení

D8 vysatvba Dobkovičky září 2010_alesoSvah nad jedním z úseků poslední nedokončené části dálnice D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi se opět začal hýbat. Stavbaři se přitom nedaleko současného místa pohybu musí vypořádat s obří sesuvem půdy. Termín otevření 17. prosince však zatím ohrožen není, uklidňovali na tiskové konferenci ministr dopravy Dan Ťok a ředitel ŘSD Jan Kroupa.

„Na dálnici D8 došlo k ne zrovna pozitivnímu vývoji co se týče geologie. Svah se nám začal trošku hýbat, sledujeme ho pozorně. Děláme vše pro to, abychom svah zastabilizovali,“ uvedl ministr Ťok.

Hloubkový průzkum podle něj upozornil na rizikovou oblast v místě přechodu dálnice na Prackovickou estakádu. „Musíme proto nyní udělat na téměř dokončené stavbě veškerá stabilizační opatření, aby byla dálnice D8 bezpečná a lidé už po ní mohli v prosinci jezdit,“ řekl Ťok.

V současnosti stále platí, že dlouhá léta netrpělivě očekávaná dálnice má být dokončena a zprovozněna termínu 17. prosince 2016. K ohrožení termínu dokončení ministr řekl, že v první řadě musí být vše bezpečné. „Pokud nebude dálnice 100% spolehlivá, nikoho tam nepustíme,“ řekl Ťok.

Podle zdrojů iDNES.cz je pravděpodobnost splnění termínu v současnosti na 90 procentech.

Problémy jsou konkrétně v úseku u estakády nedaleko Prackovic nad Labem, který sousedí s úsekem, na němž se už v minulosti svah sesul.

Ředitel ŘSD Kroupa řekl, že jeho experti na místě našli technické řešení a dokončují štěrkové piloty, které odvodňují svah. „Pohyby jsou v řádu milimetrů,“ upřesnil.

Podle průzkumu dochází k pohybům v podloží násypu dálnice a jeho bezprostředním okolí.

Oddrenování svahu podle něj vyjde na 300 milionů korun. Celkem problémy se sesuvem zvednou cenu nedokončeného úseku o deset procent. Doposud se hovořilo o celkové částce 9 miliard Kč.

„Bude hotovo. Samozřejmě budou ještě probíhat dokončovací práce, ale řidiči už tu budou jezdit,“ slíbil ministr návštěvníkům staveniště v rámci dne otevřených dveří na začátku září.

„Ty nejobjemnější práce jsou hotové, nebo se blíží do finiše,“ dodal tehdy mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Termín dokončení dálnice se však už v minulosti mnohokrát posunul. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku. Sesuv zavalil rozestavěný úsek dálnice asi v délce 200 metrů a značně poškodil i nedalekou železniční trať. Podle ministerstva dopravy může za sesuv nedaleký kamenolom, správci silnic a železnic už jeho majitele, společnost Kámen Zbraslav žalovaly o uhrazení zhruba miliardové škody. Společnost svoji vinu odmítla.

Sesune se dálnice k Labi?
Sesuv z roku 2013 je v prostoru dálnice už odstraněn. Podle ŘSD jsou provedeny stabilizační prvky, buduje se hloubkové odvodnění a stavba dálnice je zde již v plném profilu průjezdná.

Podle bývalé pracovnice ŘSD a velké kritičky kvality dopravních staveb v Česku Miroslavy Pošvářové jsou však sesuvy „živý“ proces, který může vést k fatálním problémům v budoucnosti.

„Dlouhodobě se upozorňuje na rizikové území v délce 3 km, které končí opěrou mostu estakády. Opěra estakády je ‚v pohybu‘ od doby, kdy byla stavebně založena a měří se. Založení mostu nevyhovuje riziku sesuvu, protože piloty jsou krátké. Již v roce 2012 jsme obdrželi vyjádření od projektanta, že viníkem je ŘSD, protože dodalo nevyhovující průzkum lokality,“ uvedla Pošvářová za organizaci „Stínové ŘSD“, která vznikla na popud podnikatele Radima Jančury.

Sesuv je podle ní v aktivním stavu a hrozí potenciálně sesutím nově postavené dálnice k Labi. „Řešení založení mostu opěry je pouze v mimořádném zajištění rizik – tedy piloty dlouhé cca 30 metrů nebo radikální síť odvodňovacích vrtů,“ dodala expertka.

Autor: nev
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/