Rubriky
Zprávy

Fotopasti zřejmě zachytily v okolí Rumburku dva vlky. Teď se pátrá po dalších důkazech

vlci-zachyceni-fotopasti-v-np-ceske-svycarskoV okolí Rumburku na Děčínsku jsou možná vlci. Před pár dny tam fotopast zachytila dvě psovité šelmy, které se jim nápadně podobají. Na území České republiky žili vlci před téměř dvěma staletími, lidé je vyhubili, protože škodili hospodářským zvířatům.

Přehrajte si celý příspěvek

Snímek z fotopasti ukázal mluvčí správy Národního Parku České Švýcarsko Tomáš Salov: „Je to fotka z fotopasti. Spekuluje se, jestli fotopast zachytila vlky anebo ne. Je to v oblasti Rumburku. Je to černobílá fotka v infračerveném spektru, takže nejsou vidět žádné barvy, žádné charakteristické rysy, vidíme na ní dvě psovité šelmy. Jsou docela veliké, je potřeba říct, že v německém Hochwaldu na pomezí Česka a Německa bychom v okruhu 15 kilometrů vlčí smečku našli.“

O tom, že jsou na fotografii skutečně vlci, je zatím nutné pochybovat

Ošetřovatel šelem v děčínské zoologické zahradě Petr Haberlant se dívá na fotku. Jaký je jeho názor na ní?

„Fotka je samozřejmě z nočního vidění, takže to není úplně průkazné, ale já bych se přikláněl k tomu, že to vlci jsou. Na to, že by to byli zdivočelý psi nebo něco takového, tak mi to přijde poměrně zavalitý a hodně chlupatý…“

„Je důvod pochybovat o tom, že by to vlci byli – jeden z nich má oháňku, která by snad mohla budit dojem, že s ní mává, že jí má nahoru… Je potřeba říct, že to u psovitých šelem je v podstatě znak domestikace,“ mírná nadšení z objevu vlka Tomáš Salov.

Že tomu tak být nemusí, to potvrzuje Petr Haberlant: „Oháňka nahoru nemusí být znakem domestikace, je to spíš o tom, které zvíře je dominantní. To, co nosí ocas nejvýš, tak je v té skupině postavené co nejvýše a to, které nosí ocas zase mezi nohama stažený, tak to je to poslední zvíře ve skupině.“

Jestli jde opravdu o vlky, o tom rozhodne až analýza DNA. Zatím k ní chybí vhodné vzorky

„Určitě bych to nebral jako potvrzení, že jde o vlky, zrovna tak to mohli být dva psi. Abychom potvrdili vlka, je ideální, když se podaří třeba najít chlupy nebo trus, když se tady ty nálezy podrobí DNA analýze, tak víme poměrně přesně, jestli se o vlka jednalo anebo nikoliv,“ vysvětluje Tomáš Salov z NP České Švýcarsko.

Zatím se jiné stopy než fotografii z fotopasti nalézt nepodařilo. Vlci se u nás v minulosti hodně vyskytovali, poslední údaje o zástřelu tohoto zvířete pochází z roku 1842.

Z velkých šelem se v Českém Švýcarsku může vyskytovat rys ostrovid, jak potvrzuje Tomáš Salov: „Máme poslední důkaz vlastně rysa v Českém Švýcarsku z roku 2011, kdy jsme ho náhodou zachytili do fotopasti, byl to pravděpodobně migrující jedinec. Nezdá se, že bychom tu měli trvale pobývající rysí rodinku.“

Autor:  Daniela Pilařová
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever