Rubriky
Zprávy

V naplaveninách Labe je spousta jedovatého PCB, inspekce zjišťuje odkud

labe decin_alesoV naplaveninách v řece Labi od Ústí do Německa je mnohonásobně více jedovatých polychlorovaných bifenylů (PCB), než je běžné. Zdroj znečištění pracovníci Povodí Labe i České inspekce životního prostředí hledají. Samotná labská voda je v pořádku, hodnota PCB v ní dosahuje oproti normálu jen mírného zvýšení.

Úroveň PCB v naplaveninách vystřelila v květnu, kdy jejich koncentrace stoupla na asi 3.750 mikrogramů na kilogram naplavenin. Normální stav se přitom pohybuje kolem desítek mikrogramů.

„Vývoj situace intenzivně sledujeme, přičemž úzce spolupracujeme s německou stranou, kde v posledním období rovněž prokázali zvýšené obsahy těchto látek,“ uvedla mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Zatímco ve vodě červencové měření zvýšenou úroveň PCB neprokázalo, v usazeninách se jedy pořád drží zhruba na květnových hodnotách.

„Obsah PCB v pevné matrici, tedy v sedimentovatelných plaveninách odebraných na měřicí stanici Děčín, v červnu vykazoval nadále významně zvýšené hodnoty na úrovni srovnatelné s květnovými nálezy,“ dodala Burianová. Takto atypická situace podle ní nastala po mnoha letech.

Ředitel úseku Dolního Labe Jindřich Zídek zmínil, že PCB se mohly uvolnit například při čištění dna říčním bagrem.

„Zvažovali jsme, jestli to nesouvisí s prohrábkami. Pokaždé, než někam odvezeme nebo vytěžíme odpad, tak podle zákona musíme provádět chemické rozbory vzorků. Ale co mám informace, tak tam zatím žádné nálezy nebyly,“ uvedl Zídek.

Původci znečištění hrozí až milionová pokuta
Povodí Labe už proto vyzvalo ministerstvo životního prostředí, aby příčinu skokového zvýšení PCB v usazeninách nechalo zjistit. Pracuje na tom Česká inspekce životního prostředí, inspektoři odebrali vzorky od Střekova až po Valtířov či z Bíliny, která se v Ústí do Labe vlévá.

„Pokud se najde původce znečištění, bude s ním zahájeno správní řízení, v němž by mu hrozila ze zákona až milionová pokuta,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Burketová. Dodala, že výsledky měření budou známé za dva týdny.

Polychlorované bifenyly se používaly jako náplně do transformátorů, elektrických kondenzátorů či jako změkčovadla. „V minulosti to bylo, ale po změně režimu se to začalo prudce snižovat,“ podotýká k výskytu PCB v Labi ředitel Zídek.

V Československu byla výroba PCB zakázána v roce 1981, celosvětově pak v roce 2001. Důvodem je jejich těžká odbouratelnost v přírodě. Akutní toxicita PCB je nízká, při dlouhodobém vystavení se však zvyšuje riziko rakoviny jater, slinivky či neplodnosti.

Autor: Jan Horák
Zdroj: http://usti.idnes.cz/