Rubriky
Zprávy

Jez na Labi u Děčína může být protiprávní, upozorňují němečtí ekologové

jez loubi studiePlánovaná stavba jezu na Labi u Děčína by mohla být v rozporu s čerstvým rozsudkem Evropského soudního dvora. Upozornil na to Spolek pro životní prostředí a ochranu přírody Německo. O výstavbu vodního stupně usiluje Ředitelství vodních cest ČR, aby bylo možné splavnění Labe pro nákladní lodě.

„Je tu vyjádření Evropského soudního dvora, že jakákoliv stavba, která se provádí, nemůže zhoršit rámec životního prostředí v daném místě,“ podotkla právnička Franziska Hessová, která je zástupkyní předsedy saské organizace Spolek pro životní prostředí a ochranu přírody Německo (BUND).

Soudní dvůr k takovému závěru došel, když posuzoval spor BUND s německými úřady o prohloubení řeky Vezera na severu země pro umožnění splavnění širšími kontejnerovými loděmi.

„Členské státy jsou povinny odmítnout schválení konkrétního projektu, pokud může vést ke zhoršení stavu útvaru povrchové vody,“ stojí v tiskové zprávě dvora.

Právě na riziko poškození životního prostředí německá strana soustavně upozorňuje. Se stavbou jezu proto nesouhlasí.

„Není možné postavit ho v území, které má vysokou přírodní hodnotu,“ podotkl koordinátor česko-německé organizace Elbe/Labe Klaus Fiedler. Němci poukazují na to, že stavba jezu může ohrozit ryby i další faunu a flóru.

„Naopak vím, že soudní dvůr kritizoval, že se nevyužívají vodní cesty pro dopravu,“ reagoval na to Jiří Aster, viceprezident Unie komor Labe/Odra, jež výstavbu jezu naopak žádá.

Ředitelství vodních cest chce stavbu zahájit v letech 2018 či 2019, trvat má tři roky a stát počítá s investicí 4,2 miliardy korun. Ministerstvo životního prostředí v současnosti vyhodnocuje vliv záměru na životní prostředí, rozhodnutí by mohlo vydat příští rok.

Autor: Jan Horák
Zdroj: http://usti.idnes.cz/