Deset let trvalo, než se do 18 vybydlených činžáků v Děčíně začali vracet nájemníci. Říkalo se jim domy hrůzy a patřili podnikateli Horskému, který je koupil od města. Protože v jeho bytech žilo hodně neplatičů a podnikatel se s nájemníky nedokázal domluvit, zůstaly domy bez elektřiny, vody i tepla. Postupně se z nich staly opuštěné ruiny hyzdící centrum města. Pravidelně je kontrolovali strážníci městské policie a donedávna odtud také vyháněli bezdomovce a narkomany.
„Lidi se tady báli venčit psy, chodit tady, protože nevěděli nikdy, co na ně vyletí z okna. Barák je zabezpečený, není šance se tam dostat bez palice nebo sekery. V téhle lokalitě jsme se zbavili trnu v patě,“ hodnotí tu situaci strážník Jaroslav Srňánek a dodává: „Člověk nikdy nevěděl, na co šlápne, kde se napíchne a do hlavy těm lidem člověk taky nevidí.“
Vasil Šrámko v jednom z domu bydlí a také pracuje na jeho obnově. „Když jsem sem přišel praktiky před rokem, bylo to hrozný. Odvezli jsme šest kontejnerů bordelu jen z tohohle domu.“
„To je nebe a dudy. Když to vidím teď, jsem jak Alenka v říši divů. Mám z toho radost, protože tohle byl taky jeden z baráků Horskýho, kam se stahovaly problémové osoby,“ chválí obyvatele domu Jaroslav Srňánek
Richard Mošnička pracuje na obnově domů pro dědice podnikatele Horského. „Jediný dům, který ještě není opravený, je na Ruské ulici proti sociálce, tense bude v blízké době zabezpečovat. Ty domy, které byly jakž takž obyvatelné, tak tam jsme se snažili opravit alespoň pár bytů, aby tam mohlo jít několik nájemníků a začalo se to obydlovat stejně, jako to bylo před tím.“
I když dědici podnikatele Horského domy opraví nebo zabezpečí, stále v centru města zbývá například na Teplické ulici několik dalších domů, které hrozí zřícením a ke kterým se jejich majitelé nehlásí.
Autor: Iva Zítková
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever