Děčín zahájil po četných stížnostech místních kontroly v domech, do kterých majitelé sestěhovávají sociálně slabé. Město se tím snaží bránit šíření hlodavců, hmyzu a odpadků.
Úředníci magistrátu, stavebního úřadu, hasiči, policie, strážníci, hygienici a úředníci sociálně právní ochrany dětí naposledy zkontrolovali soukromý dům na Masarykově náměstí. Z honosného domu bývalé Národní kavárny s vyhlášenou cukrárnou se totiž během několika posledních let stalo malé ghetto přímo v centru města.
„Při kontrole byly zjištěny některé nedostatky, které řeší hasiči, hygienici i stavební odbor,“ řekl primátor Děčína František Pelant.
Kontrola narazila na nepořádek, odpadky, chodby zapáchající močí, v prázdných bytech s vykopnutými dveřmi ležely výkaly i mrtvý potkan. V domě, kde žijí čtyři rodiny s malými dětmi, chybí i hasicí přístroje a je v něm zničené zábradlí, takže obyvatelům hrozí pád.
„Vzhledem k nedostatkům jsme tento dům rozhodně nenavštívili naposledy,“ poznamenal Pelant.
Vyhláška nestanovuje, co je obyvatelný byt
Jedním z impulzů kontroly bylo oznámení, že se z domu šíří štěnice. „Naštěstí jsme zde žádné štěnice neobjevili. Po této stránce je vše v pořádku,“ sdělila Lenka Šimůnková z děčínské hygienické stanice.
Předchozí kontroly v jiných domech tak dobrý výsledek neměly. „Bohužel, ve dvou kontrolovaných domech se štěnice našly. Tyto domy už byly dezinfikovány, věříme tedy, že šíření těchto parazitů ve městě zabráníme,“ řekl primátor Pelant.
Se špínou a výkaly v domě však podle hygieničky Šimůnkové úřady nic nesvedou, protože žádný zákon ani vyhláška nestanovuje, co je obyvatelný byt, a co už ne.
„Nezbývá mi tak než pouze konstatovat, že z našeho pohledu k žádnému porušení zákona o ochraně veřejného zdraví nedošlo,“ sdělila Šimůnková.
Kontroly budou pokračovat v dalších domech
Za poslední rok do Děčína přišlo přes 500 nových obyvatel a nespokojenost starousedlíků narůstá. Založili skupinu Ulice, která na radnici tlačí, aby problémy řešila. Kontroly proto vítají.
„Přišly pozdě, nicméně je dobře, že se konečně začalo něco dělat. Doufáme, že kontroly nějaký výsledek přinesou,“ řekla jedna z iniciátorek výboru Alena Slončiková. Výbor nyní sepsal petici, která žádá, aby kontroly byly mnohem častější.
Primátor Pelant už předeslal, že požadavku vyhoví. „Kontroly budou pokračovat v dalších objektech, které jsou využívány jako byty pro sociálně slabé,“ řekl. Zároveň odmítl, že za nárůst počtu problémových lidí může město.
„Je to aktivita majitelů nemovitostí, kteří využívají současný systém vyplácení dávek,“ dodal primátor.
Autor: Andrea Angermannová
Zdroj: http://usti.idnes.cz/