Problémy sociálně vyloučených lokalit přijeli do Šluknovského výběžku řešit zástupci vlády. Ministr vnitra Milan Chovanec, ministr pro národnostní menšiny Jiří Dienstbier a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (všichni ČSSD) reagovali na stížnosti 18 starostů. Těm se nelíbí, že jim stát nepomáhá řešit problémy v regionu.
Před třemi lety vedla nespokojenost k protiromským pochodům. Starostové tvrdí, že vláda jejich potíže ignoruje, a obávají se dalších nepokojů.
Ministři dnes představili starostům ze Šluknovského výběžku řešení problému vyloučených lokalit. Stanovit se mají například nová pravidla pro sociální bydlení.
O návštěvě Šluknovského výběžku mluvila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD – PŘEHRÁT
„Novela zákona o hmotné nouzi je taková jakási první pomoc. Měla by zamezit zneužívání byznysu s chudobou, kdy vlastně stát platí velké částky majitelům ubytoven,“ říká ministryně Marksová.
Změny by prý měly platit nejpozději od 1. ledna 2015. Komplexní řešení pak zřejmě přinese nový zákon o sociálním bydlení, na kterém už se podle Marksové také začalo pracovat:
„Měl by postihovat všechny skupiny obyvatel, které z nějakého důvodu nedosáhnou na komerční bydlení, ať už se to týká seniorů, mladých rodin s dětmi nebo třeba zdravotně postižených. A v neposlední řadě i lidí, kteří žijí v sociálním vyloučení, protože i mezi nimi je řada těch, kteří když dodržují pravidla, se potom mohou dostat do mnohem lepšího bydlení, než jsou ubytovny.“
„Velmi ušetříme na dávkách“
Obrysy zákona mají být podle plánu na stole příští rok, paragrafy ještě o rok později. Ministryně prý nechce přípravy uspěchat, aby byl návrh skutečně kvalitní a shodly se na něm nejen obce a stát, ale i další zainteresované strany.
Změny by pak měly být postupné, aby příliš nezatížily rozpočet. „Na dávky v hmotné nouzi dnes vyplácíme 10,7 miliard korun ročně. To je obrovské číslo. Věřím, že když třeba zvýšíme počty sociálních pracovnic, které pracují v terénu, posílíme sociální práci na úřadech práce, tak to bude stát mnohem méně a my na dávkách velmi ušetříme,“ dodává Marksová.
Podle ministra Chovance by se zase měla začít co nejdříve řešit drogová problematika a od roku 2016 by měl být spuštěn registr přestupků. Pomoci má také 260 nových policistů, kteří by měli do Ústeckého kraje dorazit během následujících dvou let.
Ministr Dienstbier pak upozornil na nutnost vzdělávání: „Pokud nedokážeme dát vzdělání dětem ze sociálně vyloučeného prostředí, tak si budeme sociální vyloučení přenášet do další generace. Neviděl bych řešení v první řadě ve vazbě na dávky, ale na terénní sociální práci. To znamená, že je potřeba být v kontaktu s rodinami, které necítí potřebu posílat své děti do školy.“
Autor: Jan Bachorík, Vladimír Kroc (vlk), Pavla Firbacherová, krw
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever