Trojici ministrů, kteří v pondělí přijeli na Šluknovsko, čekal tvrdý střet s realitou. Zejména ministr vnitra Milan Chovanec se však nenechal zaskočit a místním okamžitě sliboval rázná řešení. Hned na místě zaúkoloval i policejního prezidenta.
„Kde je tu nejbližší policejní služebna, proč se nepřesuneme sem?“ ptal se Chovanec policistů, kteří ho provázeli Varnsdorfem.
„Tu nám tady slibují už tři roky,“ odpověděli sborem přítomní starousedlíci a předali ministrovi CD s fotografiemi několika přestupků.
„Děti házejí kameny na projíždějící auta, městská policie raději odjede, když to vidí. Když někdo z nich někoho napadne, zamete se to pod koberec,“ stěžoval si na problémové obyvatele pan Švec.
„Ani policie si s nimi neví rady, i před ní nám klidně vyhrožují, že si zavolají z Nového Boru posily s mačetami,“ vychrlil na Chovance další příklad pan Pisora.
Chci návrh řešení, zaúkoloval ministr policejního prezidenta
Po další vlně stížností se Chovanec chopil iniciativy. „Vaši frustraci chápu, vaše domy jsou neprodejné. Všechny vaše podněty slyším poprvé, proto tady jsme,“ uklidňoval nejprve rozlícený dav.
„My v rámci policie můžeme pomoci. Do měsíce od vás chci návrh řešení,“ řekl pak razantně policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. Ten dostal za úkol, aby se co nejdříve sešel se zástupci místních, kteří přijdou s konkrétními problémy a návrhy, jež by jim pomohly.
„Jsme připraveni problémy řešit. Jednou z variant je také posílení služby, zřízení služebny přímo v této lokalitě,“ slíbil Chovanec s tím, že do kraje má navíc během dvou let přijít 160 nových policistů.
„Začneme se chovat jako všude ve světě, recidivista bude dostávat vyšší tresty. A za opakované řízení pod vlivem drog bych neváhal brát auta,“ sdělil Chovanec.
„Snad to pomůže, protože jedním z největším problémů jsou tady drogy. Nedávno policie zavřela další pěstírnu drog, ale viníci jsou na svobodě. Místo aby byli ve vězení, klidně tu chodí dál,“ zlobil se další z místních mužů.
Na narkobarony dojde během pár týdnů, slibuje Chovanec
Kromě postihování narkomanů ministr slíbil i tvrdší boj s drogovými gangy, na kterém se už domluvil s kolegy z Německa. Pohraničí se totiž stalo varnou a zásobárnou hlavně pervitinu pro zahraničí.
„Bohužel v minulosti se na tento problém šlo konvenčními prostředky, nyní musíme přidat. Vietnamské gangy se naučily vařit drogy ve velkém množství. Každý rok se nám daří objevit 260 varen, ale nedaří se postihovat bossy a střední příčky obchodu. Myslím ale, že během několika týdnů ukážeme, že tento boj myslíme opravdu vážně,“ prohlásil ministr vnitra.
Starostové s ministry řešili také problémy lichvy, vysoké nezaměstnanosti a jak do pohraničí přilákat investory, třeba formou daňových úlev. Jenže řada firem v regionu i dnes hledá zaměstnance marně.
„My každý rok na sezonní práce nabíráme 60 lidí. Jenže mnoho zdejších obyvatel není ochotno do práce chodit, stačí jim žít z dávek a my musíme najímat dělníky z Polska,“ posteskla si třeba manažerka firmy Plastron.
Podle starosty Varnsdorfu Martina Louky do pohraničí míří lidé, kteří pracovat nechtějí. „Nezaměstnanost je zde vysoká. Pokud nebudu chtít pracovat, budu bydlení hledat tam, kde práce není. Možná to je jeden z důvodů vzniku ghett,“ míní Louka.
Za holobyt platí úřad 8,5 tisíce
Další šok přišel při návštěvě bytů ve šluknovské Mlýnské ulici. Zde v polorozpadlém domě soukromníka žijí tři rodiny. Okna jsou parodií, podlahy se houpou. Za holobyt o třech místnostech bez koupelny zde lidé platí 8,5 tisíce korun.
„Nemá cenu ani 500 korun, pokud se tomu vůbec dá říkat byt,“ komentoval to ministr Chovanec.
„Nechápu, že sem úřad práce za něco takového může 8,5 tisíce poslat,“ přidal se ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Tak nepřemýšlí Dušan Ferenc, který v bytě žije. Peníze za nájem posílá majiteli domu úřad a on je rád, že bydlí. A majiteli dům ještě opravuje.
„Musel jsem prosit, abych byt dostal. Už jsem si vyzdil příčku, bojler ve sprchovém koutě ještě nefunguje. Byl jsem žádat alespoň o nějaké barvy, stojí soustu peněz, já jsem na sociálce,“ líčil Dušan Ferenc, který doposud bydlel v malém podkroví.
Kšeft s bídou musí skončit, horlil ministr
Na zneužívání příspěvků a doplatků na bydlení majiteli bytů a domů upozorňují starostové již roky. Od roku 2009 státem vyplácené dávky v hmotné nouzi vzrostly třikrát, doplatek na bydlení čtyřikrát. A jen za loňský rok tento příspěvek narostl o miliardu. Stát tak nyní na dávky v hmotné nouzi vyplácí více než neuvěřitelných deset miliard korun.
Změnit by to podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové, která byla na Šluknovsku také, měla novela zákona o hmotné nouzi. Doplatek na bydlení se nově bude vyplácet na obytný prostor, nikoli na člověka a současně definuje, co je bydlení a co už ne. Novela by měla platit od ledna příštího roku, pokud se ji podaří schválit ve zkráceném řízení, možná i dřív.
„Tento dům je pro bydlení naprosto nevhodný. A není možné, aby se za takové bydlení platily nehorázné sumy,“ sdělila Tominová.
„Tento kšeft s bídou musí skončit. Všude jsem viděl frustrované obyvatele z panelových domů, frustrované majitele sousedních vilek, ale jednoho vysmátého vlastníka stovek bytů, který odjel luxusním autem. V kapsách takových parazitů končí tři miliardy korun vyplácené na bydlení,“ uzavřel Chovanec.
Například varnsdorfský starosta Louka věří, že tentokrát vládní návštěva regionu pomůže. „Cítil jsem odhodlání situaci měnit. Jen mám problémy s termíny, ty jsou šíleně dlouhé,“ poznamenal Louka.
Autor: Andrea Angermannová
Zdroj: http://usti.idnes.cz/