Počet lidí nakažených spalničkami v Ústí nad Labem rapidně vzrostl. Hygienici již mají nahlášeno 70 případů, většina z nich se pravděpodobně potvrdí jako virová nákaza spalničkami. Nejvíce nemocných je mezi zdravotníky, v pátek se proto začalo s jejich očkováním.
„V tuto chvíli prověřujeme sedmdesát nemocných. Sedmadvacet procent z nich je již potvrzených, minimálně osmdesát procent ze zbývajících se nejspíš potvrdí také,“ uvedl v sobotu po poledni krajský epidemiolog Josef Trmal.
Do Ústí se spalničky dostaly s mužem, který si je přivezl ze zahraniční cesty, konkrétně z Indie. „S nemocným bylo v kontaktu více lidí vhodného věku, tedy dospělých od pětatřiceti do pětačtyřiceti let, kteří pak nákazu zavlekli při různých ošetřeních na personál nemocnice,“ popsal epidemiolog.
Nejvíce nakažených je totiž mezi zdravotníky, a to hlavně v Masarykově nemocnici. V pátek proto začalo přeočkování nemocenského personálu.
„Vakcína začne mít účinnost asi za čtrnáct dní. Pokud by se ale člověk do dvou dnů od podání očkování setkal s nákazou, vakcína by zabránila infekci,“ doplnil Trmal.
Spalničky se šíří kapénkami vzduchem a jsou vysoce nakažlivé. Díky povinnému očkování je výskyt této nemoci v Česku minimální, za rok je evidováno do dvaceti případů.
Kdo nemá dvě dávky, měl by se nechat přeočkovat
K rizikovým skupinám patří hlavně lidé narození v letech 1970 až 1980. „V sedmdesátých letech se očkovalo jednou dávkou, což se ukázalo, že nestačí. Lidé by se měli podívat do svých očkovacích průkazů a zjistit, zda mají dávky dvě, nebo jen jednu a případně se nechat přeočkovat,“ řekl epidemiolog.
Mladší lidé a děti by v ohrožení být neměli, protože už mají dvě dávky.
„Chtěl bych apelovat hlavně na matky a rodiče, kteří například věří homeopatikům a děti očkovat odmítá. Pak by se nemoc mohla rozšířit i mezi děti a mladé lidi,“ upozornil Trmal.
Ti, kteří očkování nemají v pořádku, se mohou nechat přeočkovat. Stačí jít do některého z očkovacích center v kraji nebo k obvodnímu lékaři. Vakcína stojí 800 korun.
Inkubační doba viru spalniček je kolem 13 dní. Mezi první projevy patří kašel, zánět spojivek a rýma. V puse se mohou objevit bílé skvrny, pak přijde vyrážka. Začíná za ušima a postupně se šíří na celé tělo.
V současné době vědí hygienici v Evropě například i o nákaze v Berlíně. Podle epidemiologa to ale nemusí být všechno – některé země spalničky nepovažují za vážné onemocnění, a tak o jeho epidemiích ani neinformují.
Autor: Lucie Kolischová
Zdroj: http://usti.idnes.cz/