Rubriky
Zprávy

Bobři se z Labe šíří do přítoků, jsou i u rybníka v Dolní Poustevně

bobr_ploucnice_alesoObyvatelé Dolní Poustevny na Děčínsku mohou nyní u místního Hraničního rybníka najít pokácené stromy. Je to dílo chráněného bobra evropského, který se zde usadil.

„Myslím, že letos u rybníka už bydlí celá rodinka. Zřejmě se tu bobrovi dobře daří, poprvé se u nás totiž objevil asi před pěti lety,“ řekl starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka.

Přestože je bobr aktivní v noci a spatřit ho je vzácné, myslivci o něm dobře vědí. „Vyfotila ho jejich fotopast a jeho fotku ‚ulovili‘ i další lidé. Dokonce rozebírá i něco u Vilémovského potoka,“ popsal Jemelka.

Bobr evropský je až metr velký, zavalitý hlodavec s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem. V Česku byl vyhuben na přelomu 18. a 19. století, poslední český bobr byl ve volné přírodě uloven v roce 1876. První jedinci z okolních zemí se v Česku poprvé objevili koncem 60. let dvacátého století.

Dnes už na březích Labe nejsou nijak výjimeční, podle sčítání z roku 2002 od Svádova po Hřensko žilo až 30 kusů. Na malých přítocích, jako je tomu u Hraničního rybníka, je ale jeho výskyt spíše výjimečný.

„Zdá se, že bobři se z Německa šíří i do malých postranních toků, občas se nějaké stopy o tom objeví. My dokonce máme hlášení, že jeden bobr byl při svém tahu přejetý v Rumburské ulici v Krásné Lípě,“ řekl mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Autor: Andrea Angermannová
Zdroj: http://usti.idnes.cz/