Rubriky
Zprávy

České Švýcarsko přišlo o staletý Cikánský smrk, zlomila ho vichřice

Cikansky smrk_foto_Vaclav SojkaČeské Švýcarsko přišlo o téměř 200 let starý mohutný smrk ztepilý, který byl jeho ozdobou a výrazným orientačním bodem. Rostl poblíž silnice z Hřenska na Mezní Louku, byl vysoký 30 metrů a jeho obvod ve výšce prsou činil úctyhodných 320 centimetrů. Strom zlomila vichřice, kterou před týdnem přinesl orkán Xaver.

„Říkalo se mu Cikánský smrk a sice nebyl památný, ale byl významný tím, že šlo o solitér. Žádný další strom v jeho okolí nerostl, a tak se zakresloval jako orientační bod téměř do všech turistických map,“ řekl mluvčí národního parku Tomáš Salov. Proč se smrku říkalo cikánský, už se dnes ale podle jeho slov přesně neví.

Před několika lety do smrku udeřil blesk a strom začal odumírat. „Byl ale stále pěkný, tak jsme ho nechali stát,“ říká mluvčí.

Do oslabeného stromu se však záhy pustil hmyz, hlavně mravenci. Loni v něm podle Salova bydleli i sršni.

„Pak při Xaveru zafoukal silnější vítr a on se zřítil. Především kvůli tomu, že dole u paty ho mravenci hodně oslabili. Naštěstí je dál od silnice a na nikoho nespadl,“ podotkl Salov.

Strom bude připomínat cedulka
Správa parku teď udělá totéž, co po úderu blesku – smrk nerozřeže a neodveze, ale opět ho nechá na místě jeho osudu. „Stane se z něj takový hmyzí hotel,“ líčí Salov.
Vedení parku uvažuje, že na místě umístí cedulku s informací o Cikánském smrku, aby lidé, kteří ho uvidí na mapách, věděli, kde právě jsou. Mezní Louka je totiž významný turistický bod s řadou křižovatek.

Mnohé zdroje uvádějí, že Cikánskému smrku bylo dokonce už přes 200 let. Jisté to ale není.
„Určitě 150, může to být i těch 200. Ale u solitérů se to špatně odhaduje. Rostou samy, nic jim nestíní, a tak rostou rychleji, což mate. Ale i 150 let je na smrk slušný věk a jen tak ho nenajdete,“ dodal Salov.

Zdroj: http://usti.idnes.cz/
Foto: Václa Sojka