Ústecký kraj se letos na politické mapě Česka zbarvil tak, jak léta nebylo zvykem. Na tradičně levicovém severu se po dlouhé době neobjevila oranžová barva ČSSD ani rudá barva komunistů, ale tmavě modrá Babišova hnutí ANO.
Ústecký kraj je jen jedním ze čtyř, kde Babišovo ANO vyhrálo. První skončilo v okresech Ústí nad Labem, Děčín a Most. Celkem ho volilo 71 986 lidí (21,29 procenta), což je o 1 753 víc, než získala druhá ČSSD.
„Je to velké překvapení, nikdo to nečekal. ANO nejspíš převzalo voliče pravicovým stranám a protestní hlasy,“ komentuje to vedoucí katedry politologie a filozofie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Daniel Kroupa.
Neznamená to ale, že by sever přestával být „rudý“. Oproti republikovému průměru tu komunisté mají stále o pět procent lepší výsledek a uspěli i lépe než v Moravskoslezském kraji. Volilo je o 18 858 lidí víc než v roce 2010 a polepšili si o 6,69 procenta.
To však nemění nic na tom, že skončili až třetí. Například loňské krajské volby přitom vyhráli.
U ČSSD je to obráceně. Ta oproti předchozím parlamentním volbám v Ústeckém kraji ztratila 20 981 voličů a dostala o 4,16 procent méně hlasů. Skončila druhá na úrovni republikového průměru.
„Zajímavé také je, že preferenční hlasy vynesly do Sněmovny z pátého místa Marii Benešovou, která přeskočila i krajského lídra. Domnívám se, že pozitivní roli v tom sehrálo jak její angažmá ve vládě, tak i to, že se distancovala od politiky, včetně vlastní strany,“ upozorňuje Kroupa.
Politolog: Zeman dal SPOZ polibek smrti
Propad ODS a TOP 09 je podle očekávání velký jako jinde v Česku. ODS ztratila 42 475 voličů (o 11,14 procenta méně) a TOP 09 19 799 voličů (o 4,77procenta méně).
Okamurův Úsvit dostal 25 845 hlasů (7,64 procenta), což je mírně nad republikovým průměrem.
Zajímavý je ale v Ústeckém kraji propad SPOZ. Kdyby v roce 2010 dopadla v celém Česku jako na severu Čech, byla by dávno parlamentní stranou. Tehdy ji totiž v Ústeckém kraji volilo 19 841 lidí, což jí vyneslo 5,42 procenta hlasů.
Letos ale SPOZ všudypřítomné billboardy s prezidentem na známce vynesly jen 5 136 hlasů a tím zanedbatelných 1,51 procenta, tedy republikový průměr.
„Kromě toho, že jejich voličská základna byla také nejspíš složená z protestních hlasů, bych řekl, že SPOZ dostala od prezidenta polibek smrti. Voliči nemají příliš rádi zneužívání moci, které se strana snažila využít ke svému prospěchu. Ukázalo se, že to nefunguje,“ poznamenal politolog Kroupa.
Volby naopak nepotvrdily obavy, že v Ústeckém kraji kvůli problémům česko-romského soužití posílí Vandasova DSSS. Před třemi lety ji volilo 9 575 lidí a získala 2,61 procenta. Letos to bylo o 3 085 hlasů a 0,7 procenta méně. I tak zůstává v Ústeckém kraji nad republikovým průměrem, který je pouhých 0,86 procenta.
Volit v Ústeckém kraji přišlo 338 082 lidí (51,69 %), což je o 27 718 méně než v roce 2010.
Autor: Aleš Horáček
Zdroj: http://usti.idnes.cz/