Rubriky
Zprávy

Růžová chce netradiční rozhlednu, ochranáři povolí jen dřevěnou klasiku

rozhledna pastevni vrch navrch zdro iDnesJiž několik let se vlečou debaty o rozhlednu na Pastevním vrchu u obce Růžová na Děčínsku. Jedenáct metrů vysoká věž má stát v místě, kde bývala restaurace, která v roce 1932 vyhořela. Po roce 1945 zde byl objekt vojenské strážní jednotky s radarem a dnes tu je malá dřevěná vyhlídka.

Přestože ochranáři v územním plánu obci rozhlednu schválili, stále nestojí.
„Nejsme proti rozhledně, pokud to bude dřevěná konstrukce na čtyřech patkách,“ uvádí botanik CHKO Labské pískovce Petr Bauer. Pouze taková stavba by totiž podle ochránců nezměnila vodní a světelné podmínky biologicky cenného území.
Obec si ale nechala udělat odborný posudek, podle kterého v místě žádné přísně chráněné rostliny ani živočichové nežijí. A dřevěnou stavbu nechce, protože by kvůli počasí i vandalům nevydržela dlouho.

Proto liberecké Studio Mjölk architekti vypracovalo dva návrhy – jedna rozhledna je z betonu a připomíná prst s okem, druhá je lehká konstrukce, po které by se pnuly rostliny.

Stavíme i v cennějším území, namítá architekt
S „betonovým okem“ ochranáři nesouhlasí, protože stavba by zabrala téměř celý vrchol Pastevního vrchu a změnila by ráz krajiny.

„Naopak, kvůli své barvě by nebyla téměř vidět,“ oponuje Jan Vondrák ze Studia Mjölk architekti, které již postavilo rozhlednu v Heřmanicích na Frýdlantsku a pracuje na další v Božím Daru

„Bude na vrchu Špičák, což je území mnohem vzácnější. Ale jasně řekli podmínky a my je dodržujeme. Tam to jde, nikdo nemá nesmyslné požadavky,“ říká Vondrák.

Podle odborníků z CHKO je ale nesmysl rozhledna u Růžové, protože výhled do krajiny z Pastevního vrchu zůstane stále stejný. Bez rozhledny i s ní, i kdyby měřila třeba 30 metrů.

Ať ji postaví jinde, říkají ochranáři
„Může tady být, ale za daných podmínek, které nikdo nerespektuje. Nebo ať ji postaví na protějším zalesněném Kovářově vrchu. Tam by tolik nevadila,“ navrhl Bauer. Území CHKO Labské pískovce tvoří ze 70 procent lesy, o to důležitější je podle něj chránit louky na Pastevním vrchu.

„Navíc samotná stavba by narušila nejen místo samé, ale i okolí,“ obává se Bauer.
To ale závisí na zvoleném způsobu stavby. „My se nebráníme tam materiál dopravit ručně a nepoužívat těžkou techniku,“ tvrdí Vondrák.

Z Pastevního vrchu je výhled na Děčínský Sněžník, vrchy Studený, Růžák, na Pravčickou bránu. Dohlédnout lze až do Saska na stolové hory Lilienstein a Papstein. Proto na vrch z obce vede i nová 12 kilometrů dlouhá naučná stezka.
„Rozhledna by přilákala další turisty a také by odlehčila nedalekému návštěvnicky přetíženému Dolskému mlýnu,“ míní starostka obce Helena Křížková. Radnice chce stavbu za 2 až 3 miliony korun zaplatit ze sponzorských darů, příspěvků nebo sbírky.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/rozhledna-na-pastevnim-vrchu-u-ruzove-dx9-/architektura.aspx?c=A130301_1895783_usti-zpravy_alh