Rubriky
Politika Zprávy

V Ústeckém kraji zvítězili komunisté, překvapilo nové hnutí PRO! kraj

Krajské volby v Ústeckém kraji vyhráli s jasnou převahou komunisté. Na to, aby sestavili krajskou vládu, jim postačí dohoda s druhou ČSSD nebo s třetími Severočechy.cz. Do zastupitelstva se překvapivě dostalo i nové hnutí PRO! kraj, které předvolební průzkumy řadily mezi outsidery.

KSČM získala 25 procent hlasů a z dosud třetí nejsilnější strany v krajském zastupitelstvu se rázem stala nejsilnějším hráčem. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu bude mít dvacet mandátů, o osm víc než dosud.

„Výsledek odráží situaci v republice, jak ji vláda vede,“ řekl krajský lídr Oldřich Bubeníček. O tom, jestli bude příštím hejtmanem, nechtěl spekulovat.

„Je ale obvyklé, že když strana zvítězí s větším náskokem, dostane post hejtmana. Zatím to tak vždy bylo a nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být i tentokrát,“ poznamenal Bubeníček.

Hned nastínil svou budoucí představu koalice v ústeckém kraji. „Vše od středu doleva,“ řekl k tomu, koho si komunisté budou vybírat za koaličního partnera.

Komunisté už dokonce začali zjišťovat, jaké mají možnosti. „Nějaké oťukávání už samozřejmě bylo, ale skutečné jednání ještě neproběhlo. Nebráníme se žádné straně, ale hlavní pro nás samozřejmě bude programová shoda,“ nastínil předseda OV KSČM v Ústí nad Labem Pavel Vodseďálek.

ČSSD ztratila, čeká na nabídku komunistů
Druhá ČSSD sice ztratila devět mandátů, stále by s ní ale KSČM mohla sestavit pohodlnou dvoučlennou koalici.

„Potěšilo by mě, kdyby nás KSČM oslovila jako první, protože naše programy jsou blízké. Rozhodnutí je ale na nich jako na vítězích voleb,“ řekl předseda krajské ČSSD Arno Fišera.

Sociální demokracie ale nejprve bude muset překousnout, že jí komunisté prvenství vzali.

„Může za to tisk, který kritizoval jen velké vládní strany a komunistů se to nedotklo, přestože v krajském zastupitelstvu byli také a hlasovali také. Ale za všechno může ČSSD,“ ulevila si hejtmanka Jana Vaňhová, jejíhož náměstka z ČSSD Pavla Koudu nedávno zatkla policie a obvinila ho z machinací s evropskými dotacemi.

Budou vládnout komunisté se Severočechy?
Úspěšní ve volbách byli také Severočeši.cz, kteří skončili třetí a posílili o jeden mandát. „Jsme spíš zklamaní. Čekali jsme lepší výsledek,“ komentoval to přesto předseda hnutí František Ryba.

Hnutí vzniklo v Mostě pod místním názvem Mostečané Mostu a zcela ovládlo tamní magistrát.

„Podle detailních výsledků je znát, že nás znají hlavně lidé na Mostecku, vědí, co je za námi, a proto tam máme nejvíc hlasů. Budeme muset zapracovat na tom, aby nás lépe poznali i lidé, kteří žijí dál,“ řekl lídr a zakladatel hnutí Jiří Zelenka.

Ten ještě před ukončením sčítání hlasů náhle opustil volební štáb s tím, že jde vyjednávat o koalici. S kým, to neprozradil. Řekl jen, že jakýkoliv volební výsledek je k ničemu, když strana zůstane v opozici.

ODS, která ztratila šest mandátů a skončila čtvrtá, má jasno. „Já to odhaduji na koalici KSČM a Severočechů. Už si ji vyzkoušeli na mosteckém magistrátu, kde jim to takto klapalo,“ poznamenal lídr ODS Vladislav Raška.

Výsledek voleb v Ústeckém kraji je podle něj důsledkem toho, že voliči vyslyšeli výzvy TOP 09 a Severočechů, kteří je vyzývali k rozbití dvanáctileté vlády ODS a ČSSD.

PRO kraj! uspěl, TOP 09 propadla. Průzkumy předpovídaly opak
TOP 09 se do však zastupitelstva nedostala. „Voliči nám vystavili účet za centrální vládu. Protestní hlasy voličů v Ústeckém kraji pak místo nás získalo hnutí PRO! kraj,“ řekla Karola Haasová, která v kraji vedla kandidátku TOP 09.

Výsledek nového hnutí je opravdu překvapením. Předvolební průzkumy mu předpovídaly dvě procenta hlasů a ukazovaly, že se do zastupitelstva dostane spíš TOP 09. PRO! kraj nakonec získalo osm procent a tím šest mandátů.

„Je jasné, že jsme v opozici. Když se podívám na osm posledních let zpátky, tak v Ústeckém kraji žádná opozice nebyla. My budeme první a hodně hlasitá. A já už se na to těším,“ řekla „dvojka“ kandidátky hnutí Šárka Dostálová.

Pod pětiprocentní hranicí naopak zůstaly a do zastupitelstva se tak nedostaly například DSSS nebo Paroubkova NS-LEV 21. Paroubek si neúspěch své strany vysvětluje tím, že ji poškodily předvolební průzkumy. Ty jí předpovídaly kolem tří procent, což také nakonec dostala.

„Byly to ty neustále opakované předvolební průzkumy, které vedly voliče k tomu, aby volili zavedené strany, nebo nešli k volbám vůbec,“ řekl Paroubek.

Autoři: alh, oks, hrk, aa, art, tka
Zdroj: http://usti.idnes.cz/