V Děčíně se otrávila houbařka muchomůrkou tygrovanou. Skončila na jednotce intenzivní péče děčínské nemocnice. Nyní je již mimo nebezpečí.
„Díky infuzím a intenzivní péči otravu zvládla, akutní příznaky odezněly a neměla by mít ani žádné následky,“ řekl primář interního oddělení děčínské nemocnice Michal Hondl.
Muchomůrka tygrovaná je prudce jedovatá. „Při otravě muchomůrkou tygrovanou dochází i k poruchám vědomí, psychózám až k halucinacím a bezvědomí,“ popsal příznaky primář Hondl.
Lékaři mají největší obavy z otravy nejjedovatější muchomůrkou zelenou, která je zákeřná. „Otrava muchomůrkou se bohužel pozná špatně, protože trvá 12 až 24 hodiny, než po požití vypukne,“ přiblížil lékař Milan Zbořil z litoměřické interny.
Prvními příznaky jsou silné průjmy a bolesti břicha, nechutenství a zvracení. Když pacient přežije dehydrataci, za dva tři dny začne žloutnout, protože už došlo k poškození a selhávání jater a ledvin.
„To jsou vážné stavy, které mohou lehce usmrtit. V lepším případě pacient bude mít doživotní následky,“ sdělil Zbořil.
Při otravě je důležité neváhat a při prvních příznacích vyhledat lékaře. „V první fázi se ještě jedovaté látky dají z těla odstranit napojením na umělou ledvinu,“ přiblížil Zbořil.
Autor: aa
Zdroj: http://usti.idnes.cz/