První zmínka o obci je z r. 1376. V letech 1547 – 1550 zde byl postaven renesanční zámek později barokně upravený. Součástí zámeckého parku se stal v 19. stol. i skalní kaňon Robečského potoka zvaný Peklo, dnes národní přírodní památka (bohatý výskyt bledule jarní), Valdštejnská lipová alej (stáří 300let) vedoucí do jedné z nejstarších bažantnic v Čechách, dnes s chovem kozy bezoárové a muflonů.
Zámek v lednu 2003 vyhořel a nyní prochází rekonstrukcí.
Dalšími zajímavostmi jsou: národní přírodní rezervace Novozámecký rybník se vzácnými druhy ptáků a s ve skále tesaným výpustním kanálem, kostel sv. Barbory z r. 1550, vousatá socha sv. Starosty z r. 1705 a Mnichovská průrva.
V obci najdete řadu lidových roubených stavení. V osadě Karba kromě roubenek i železniční viadukt 209 m dlouhý z r.1898. Oblast Zahrádecka byla vyhlášena památkovou zónou. Obcí procházejí turistické trasy i cyklotrasy.
Romantičtí obdivovatelé přírodních malebností a poutníci po stopách minulosti objevili počátkem 19. století na Českolipsku své eldorádo.
Rozvaliny dávných tvrzí, jako byl Rybnov, Jiljov, Vítkovec či Vřísek, byly opředeny pověstmi. Zbytky hradních sídel Sloupu, Jestřebí, Děvína i Ronova a Starého Bernštejna vstoupily několikrát do populárně historické literatury, jež k nim přivedla výpravy i zahraničních vyznavačů tehdy módního nadšení pro středověké pamětihodnosti. A nikdo z nich nebyl malebným prostředím Českolipská zklamán.
Po lovcích i přírodovědci si oblibovali stále častěji širé hladiny rybníků, v jejichž pobřežních rákosištích sídlilo vzácné ptactvo.
Turisté našli zálibu v cestování roztodivnými údolími a ve výstupu na Vlhošť, Ralsko, Kozel, Tlustec, které okouzlily čarokrásným rozhledem do nevšední krajiny i úbočími lučin s nevídanou květenou.
To vše učinilo Českolipsko cílem turistických výprav.
Celá trasa je volně přístupná.
Text: Z knihy Marie Vojtíškové a Rudolfa Novotného „Českolipsko“ (1957)
Zdroj: decin.cz
Česká republika