Ze Šluknovska odejdou od 1. dubna policejní posily z Prahy a Brna, které ve výběžku dohlížely od loňského srpna na pořádek. Není přitom stále jasné, jestli policie v Ústeckém kraji zřídí vlastní pořádkovou jednotku. Ministerstvo vnitra na tom trvá, policejní prezidium ji chce ale obětovat úsporám.
Poslední akcí, na které se policejní posily ve Šluknovském výběžku budou podílet, bude 31. března demonstrace ve Varnsdorfu. Na té chtějí místní upozornit na to, že se do města stěhují další Romové. Pak práci vypůjčených posil převezmou členové nově formované pořádkové jednotky Ústeckého kraje.
„Již jsme se na tom předběžně domluvili s vedením policejního prezidia. Ten návrh jsem podal já. Výpomoc kolegů z jiných krajů stála dost peněz a my už jsme schopni a připraveni to zvládnout sami,“ řekl Jiří Šenkýř, který je dočasně pověřen vedením krajské policie.
Policejní prezídium však mluví o tom, že pořádkovou jednotku v Ústeckém kraji stopne. Ministerstvo vnitra totiž letos musí ušetřit 1,7 miliardy korun, což se dotkne i policejního rozpočtu. Policejní prezident Petr Lessy už ve středu v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že pokud policie přijde o další peníze, bude muset budování pořádkové jednotky okamžitě zastavit.
Pořádková jednotka se měla podle původních plánů do roka a půl rozrůst na 170 lidí, sídlit měla v Teplicích. Policejní prezidium však už na konci týdne dalo najevo, že zastavení jejího vzniku myslí vážně.
„Padesát mužů, kteří měli tvořit základ jednotky, bude v rámci kraje umístěno na oddělení hlídkové služby. To od 1. dubna plně nahradí policisty z pořádkových jednotek z Prahy a Brna,“ oznámila v pátek mluvčí prezidia Pavla Kopecká s tím, že vybavení policistů speciální výzbrojí, výstrojí a technikou bylo pozastaveno.
Pořádková jednotka bude, tvrdí ministerstvo
Ministerstvo vnitra ale trvá na tom, že pořádková jednotka v Ústeckém kraji vznikne. „Nepřichází v úvahu, aby na severu pořádková jednotka nebyla nebo se rušila. Ta je absolutní prioritou ministra vnitra Jana Kubiceho i vlády,“ řekl mluvčí ministerstva Pavel Novák.
K úsporám na úkor vzniku pořádkové jednotky podle něj není důvod. Z 1,7 miliardy korun, které musí ministerstvo ušetřit, chce vzít 681 milionů z provozních výdajů úřadu, archivu a správy zařízení. Policejní prezident tak ze svého rozpočtu 28 miliard korun bude muset ušetřit jen 100 milionů.
„Policejní prezidium škrty dramatizuje. Ministr dělá vše proto, aby se policie dotkly úspory co nejméně,“ poznamenal Novák.
Spor o pořádkovou jednotku je tak podle všeho jen dalším kolem bojů mezi policejním prezidentem Lessym a ministrem vnitra Janem Kubicem. Severočeská policie se přesto připravuje i na možnost, že jednotka nakonec opravdu nevznikne.
„Stále pracujeme, jako by se nic nedělo. Jednotku dál stavíme, přestože není zcela jisté, že na ni nakonec peníze budou. Ještě není definitivně rozhodnuto. Ale chystáme se i na variantu, že by jednotka nebyla. Věřím tomu, že i bez ní budeme schopni zvládat trestnou činnost a zajišťovat bezpečnost obyvatel. Bez ohledu na to, zda pořádková jednotka bude, nebo ne, si kraj pomůže. Bude zde o padesát policistů více,“ poznamenal dočasný šéf severočeské policie Jiří Šenkýř.
Autoři: Andrea Angermannová, Aleš Horáček
Zdroj: http://usti.idnes.cz/ze-sluknovska-odejdou-policejni-posily-o-poradkovou-jednotku-je-spor-1em-/usti-zpravy.aspx?c=A120323_174128_usti-zpravy_alh