Rubriky
Kultura Zprávy

Kostel uprostřed továren

Zámek Děčín zve na putovní výstavu o dvanácti sakrálních stavbách, kterou pořádá ve spolupráci s Institutem pro památky a kulturu, o. p. s. a podmokelskou farností.

Většina z Vás určitě zná barokní kostel sv. Václava na Ústecké ulici. V 18. století jej uprostřed obce Rozbělesy vystavěla hraběcí rodina Thun-Hohensteinů. Dnes stojí uvězněn mezi továrními halami. V nedávných dobách sloužil jako skladiště, přišel o veškeré vybavení, klenbu i hřbitov za ohradní zdí. Měl doslova namále. Nakonec prošel nepříliš zdařilou rekonstrukcí. Nyní bude po několik dní vyprávět příběhy dvanácti kostelů s podobně spletitými osudy…

Výstavu zahájíme ve středu 28. září na svátek sv. Václava v 16 hodin poutním setkáním, prohlédnout si ji můžete do neděle 2. října. Od 5. do 30. října bude výstava k vidění na zámku.

Na setkání s Vámi se těší

Váš zámek Děčín

www.zamekdecin.cz
http://www.facebook.com/zamekdecin

Rok tvoří 365 dní a každý den začínají, pokračují a končí příběhy; příběhy lidí a příběhy míst,“ píše v úvodu k výstavě její autor Aleš Kozák. „Linda a Patrick bydlí v bývalém kostele sv. Jana ve Švihově. Svůj dům postupně rekonstruují, v roce 2002 jim však do plánů významně zasáhla velká voda. Zatímco ve Švihově ničila, v Hrabové u Ostravy mohla voda pomoci. Kdyby byla ve zmíněném roce na místě včas, možná by zdejší vzácný dřevěný kostelík sv. Kateřiny Alexandrijské nelehl popelem. Zbylo z něj tehdy méně než z kostela Panny Marie v Dolních Kounicích, který, ač je torzem, láká mnoho návštěvníků každý rok k zastavení. Ponechat z kostela jen zbytky je tu záměrem. Jiné kostely by torzy zůstaly nezáměrně, kdyby si jich nevšimli lidé z různých občanských iniciativ nebo obecních úřadů. Díky pozorným lidem byl jako poklad objeven kostel sv. Jiří v Pelhřimovech na Osoblažsku, díky lidem se zájmem o historii a duchovní tradice znovu ožívá kostel sv. Markéty v Loukově. Kostely v Čechách, na Moravě a ve Slezsku dnes již neslouží výhradně bohoslužbám a vyhledává je i člověk, který se nehlásí k církvi. Důvody mohou být různé. Naslouchejte vyprávění o osudech dvanácti staveb a posuďte sami výsledky lidské snahy o záchranu vzácných památek. I kostely mají své příběhy …“