Golf klub Janov

Kostely se otevřou v noci

24. Květen 2010, 09:42:47
noc kostelu_aleso.jpg

Večer 28. května budou mít všichni zájemci možnost vychutnat si zajímavé církevní památky v našem městě ve zvláštní atmosféře na přelomu večera a noci.

Nápad otevřít všem zájemcům brány kostelů v tak neobvyklou hodinu vznikl roku 2004 v Rakousku. Původně spontánní nápad jistého kostelníka se velmi rychle začal rozšiřovat do velkých měst, kde Noc kostelů přilákala desetisíce návštěvníků. V loňském roce se k ní připojilo také 35 kostelů v České republice, především na jižní Moravě a v Plzni. V litoměřické diecézi a tedy i v Děčíně se taková akce letos koná poprvé. Od 18–24 hodin otevře ve městě a jeho okolí své brány celkem 11 kostelů, kaplí a modliteben tří různých církví.

Celou akci symbolicky zahájí bohoslužba v kostele Povýšení sv. Kříže. Právě tento svatostánek patří mimo jiné i díky koncertnímu cyklu Zámecké podvečery s hudbou mezi ty známější. Málokdo z návštěvníků měl ale možnost vystoupat až na kůr a prohlédnout si cenné varhany z dílny bratří Riegrů. Podobně zajímavá bude návštěva kruchty a kůru evangelického kostela na Teplické ulici. Tamní varhany disponují u nás nepříliš častou pneumatickou mechanikou.

„Noc kostelů je zcela zvláštní možností jak představit památky církevní architektury, které tvoří velmi podstatnou část památkového fondu v našem městě,“ říká spoluorganizátor akce Miloš Vavřička ze Zámku Děčín. „Chtěli bychom představit obyvatelům města stavby, které mají často na očích, ale možná se ostýchají do nich vkročit. Některé z nich jsou navíc trvale nepřístupné, jiné téměř či zcela neznámé. Mnoho Děčíňanů bude jistě zvědavo na chrám sv. Václava v Děčíně-Rozbělesích, do něhož budou smět nahlédnout asi vůbec poprvé. Co spatří, nebude právě povzbudivé, ovšem i proto má děčínská noc kostelů velký smysl. Jen málokdo také tuší, že v Prostředním Žlebu stojí kaple Andělů Strážných, v Bělé kostel sv. Františka Xaverského a na Javorech kostel sv. Prokopa. Především pro malé návštěvníky se v nočních hodinách může stát tajuplnou cesta na zámek do zámecké kaple sv. Jiří, zajímavý dětský program je připraven v modlitebně Církve československé husitské na Teplické ulici. Otevřeny budou také kostely na Husově náměstí, v Jílovém či Thunovská kaple sv. Jana Nepomuckého.“

V každém ze zpřístupněných objektů budou připraveny komentované prohlídky se zasvěceným výkladem k historii stavby i dochovaným uměleckým dílům. V některých také budou nachystána drobná překvapení v podobě hudebních vystoupení či výstav.

„Otevírací doba je zvolena tak, aby představila kostelní stavby v přitažlivé noční atmosféře a zároveň umožnila zájemcům navštívit postupně všechny zpřístupněné objekty a v klidu si je prohlédnout“, říká Vavřička. „Pro návštěvníky bude také připravena putovní knížka, do které budou moci v jednotlivých objektech sbírat pamětní razítka.“ Noc kostelů se proběhne v pátek 28. května od 18 do 24 hodin. Všechny památky a doprovodné akce jsou zdarma.
[FŠ]

www.nockostelu.cz

Zdroj: www.zamekdecin.cz