Rubriky
Zprávy

Poslední rozloučení se zámeckým parkem

Děčínská občanská sdružení zvou občany města, aby se ve čtvrtek 19. ledna připojili k akci „Pohřeb zámeckého parku“., která má symbolicky vyjádřit nesouhlas s výstavbou betonové protipovodňové zdi na Mariánské louce. Smuteční průvod vyrazí v 15:30 z Masarykova náměstí směrem k místu, kde mají být stromy pokáceny. Zapálením svíčky mohou lidé vyjádřit zklamání nad současnou situací a upozornit vedení města, že s výstavbou betonové protipovodňové zdi na Mariánské louce nesouhlasí.

„Věříme, že oběť v podobě pokácených stromů a poničeného zámeckého parku nebude zbytečná alespoň proto, že se lidé i díky tomuto případu začnou více zajímat o svůj životní prostor a o dění ve svém městě“, říká Vladimír Volráb, předseda sdružení Zelená pro planetu. Svým podpisem pod petici NE děČínské zdi vyjádřilo v minulosti nesouhlas více než 1400 lidí.

„Od počátku upozorňujeme na to, že protipovodňová zeď nevratně poškodí památkově chráněný park a archeologickou lokalitu,“ připomněl Miloš Vavřička z Iniciativy pro děčínský zámek. Sdružení navrhovala vytvořit u polikliniky protipovodňová opatření pro kanalizaci, která i při menších povodních působí problémy, a zeď kolem polikliniky úplně vypustit. S tím ovšem investor Povodí Labe nesouhlasil a prohlašoval, že pak by musel z protipovodňových opatření vyřadit celý pravý břeh Labe.

Původní hlavní argument, že nákladná stavba protipovodňové zdi bude chránit důležité zdravotnické zařízení, zřejmě brzy pozbude platnosti. Pochybnosti nad smysluplností zdi kolem polikliniky vyvolala totiž informace, že Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR chce budovu polikliniky v budoucnu využít pro jiné účely. V horizontu několika let by mělo dojít k přestavbě a ze současného zdravotnického zařízení budou převážně kanceláře úřadu práce.

Sporná protipovodňová opatření v Děčíně, včetně kritizované betonové zdi v zámeckém parku na Mariánské louce za 266 milionů, se mají financovat z peněz, které si Česká republika půjčuje od Evropské investiční banky. „Na jedné straně šetřit veřejné prostředky a na druhé straně si půjčovat na sporné stavby považujeme za špatný vtip. Za enormní sumu mají být vyjma rodinných domů na Starém městě chráněna zejména obchodní centra a městská sportoviště,“ uzavřel Kamil Repeš, vedoucí děčínské pobočky Arniky.

Zdroj: Společná tisková zpráva sdružení Arnika, Iniciativa pro děčínský zámek a Zelená pro planetu.

Komentáře nejsou povoleny.